poniedziałek, 25 listopada 2013

Jak palić taniej? Rób własne papierosy! Kup tytoń, nabijarkę i gilzy – i płać mniej

Palacze co roku traktowani są kolejnymi podwyżkami akcyzy. Ceny papierosów rosną w zatrważającym tempie – łatwo tłumaczyć się rządzącym troską o nasze zdrowie. Jest jednak wyjście, by płacić mniej: skręcane papierosy z kupionego w trafice oddzielnie tytoniu i gilz mogą być tańsze o ponad połowę od paczki kupionej w kiosku.

1. Jak zacząć? Znajdź trafikę. Trafika to sklep z wyrobami tytoniowymi i akcesoriami do nich. W większym miastach nie będzie problemów z ich znalezieniem, nawet niektóre kioski prowadzą sprzedaż paczkowanego tytoniu. Jeśli jednak w twojej okolicy nie ma trafiki, możesz zamówić wszystko przez internet.

2. Tytoń. Tytoń znajdziemy pod różnymi markami, wielkościami i smakami. Zasada pierwsza, to nie iść na ilość i najmniejszą cenę. Najtańsze tytonie są po prostu niesmaczne i bardzo ciężkie, więc nadają się chyba tylko dla emerytowanych górników. Te najdroższe nie są też warte swojej ceny o ile jesteście smakoszami. A ilość? Nie kupujcie wielkich toreb, jeśli nie palicie jak smoki – tytoń szybko się wysusza i kruszy, a w tej formie robienie papierosów z niego jest prawie niemożliwe.

Zobacz także: E-papieros. Ulga czy przekleństwo dla palacza?

Na początek kup paczkę stu gramową, albo podobną (zapłacisz ok. 30-40 złotych). Najlepiej z zamknięciem strunowym – to bardzo ważne – które dokładnie po każdym użyciu będziemy zamykać. Nie kieruj się markami, polskie tytonie, których nie znasz z opakowań normalnych paczek, są najczęściej równie dobre jak te popularne. Tytonie fajkowe różnią się cięciem i wilgotnością, dlatego tych nie kupuj. Eksperymentuj – jak nauczysz się nabijać papierosy, możesz kupować do nich również tytonie smakowe (truskawkowe, ananasowe, śliwkowe i inne). 


3. Gilzy. Niektórzy preferują skręcanie i kupują bibułki, ale wygodniejsze są gilzy. Są to papierosy bez tytoniu w środku, już zwinięte, razem z filtrem. Gilzy znajdziemy w bardzo niskich cenach, dlatego warto kupić od razu największe opakowanie – tysiąc sztuk w pudle jak na buty – za około dwanaście złotych. Jeśli nie jesteś pewny czy będziesz regularnie nabijać papierosy, kup na spróbowanie mniejszą paczkę – sto sztuk znajdziemy za nawet dwa złote. W sprzedaży są też niewiele droższe gilzy mentolowe.

4. Nabijarka. Jest to urządzenie do upychania tytoniu do gilz. Kosztuje średnio pomiędzy dziesięć a dwadzieścia złotych. Są też droższe i lepiej wykonane, ale na początek nie ma na pewno sensu wydawać na nie stu złotych. Można znaleźć także nabijarki elektryczne, jeszcze droższe. Należy pamiętać, że choć większość gilz i nabijarek jest kompatybilna, to jednak nie wszystkie. Dlatego najlepiej kupować oba te akcesoria z jednej firmy.

5. Pudełko. O nim często się zapomina, a to przydatna rzecz. Może być pudełkiem po butach, choć nie zaszkodzi jak będzie niewiele mniejsze. Służy przechowywaniu nabijarki i tytoniu, oraz przygotowywania w nim papierosów – szczególnie na początku przy robieniu ich, można porządnie nabałaganić. A tak, cały tytoń ląduje w pudełku. Ważne by nie leżało przy kaloryferze, czy na słońcu.

6. Papierośnica. Tu wszystko zależy od naszego gustu. Najłatwiej znaleźć zwykłą metalową wersję, ale są też skórzane i kolorowe. Różnią się pojemnością i ceną. Dobrze jest się im przed zakupem dokładnie przyjrzeć (na przykład czy dobrze działają zawiasy), w końcu będą nam służyły na co dzień.


7. Nabijanie. Wymaga pewnej wprawy, którą osiągamy po jakimś czasie. Jak pisałem wyżej, można nieźle naśmiecić wkoło tytoniem. Dlatego trzeba zacząć na spokojnie i popróbować. Na początku często też nie będą nam wychodzić z różnych powodów. Najważniejsze by nie wrzucać za dużo tytoniu do nabijarki. Po kilku razach wyczuje się odpowiednią ilość. Przygotowanie papierosów w ten sposób oczywiście zajmuje trochę czasu. Gdy zdobędziemy wprawę robimy nie spiesząc się bardzo około dwóch papierosów na minutę. Dlatego niektórzy preferują robienie za jednym zamachem porcji na cały tydzień, inni nabijają tylko przed wyjściem do pracy czy na studia. Można też nosić ze sobą cały osprzęt, ale to raczej mija się z celem.

Odliczając cenę jednorazowego zakupu nabijarki (oczywiście psują się po jakimś czasie, w zależności od modelu, choć mój służy mi już kilka lat), na papierosy wydajemy dzięki temu nawet ponad połowę mniej od paczkowanych, które nawiasem mówiąc są gorsze w smaku od papierosa zrobionego własnoręcznie z niezłego tytoniu. Problemem jest nabijanie ich, zajmujące trochę czasu.

Oczywiście nie namawiamy do palenia, które jak doskonale wszyscy wiemy, szkodzi naszemu zdrowiu. Papierosy robione własnoręcznie nie są raczej zdrowsze od "kupnych".

TEST WIŚNIÓWEK

Witam,
   Wiśniówki to najpopularniejsze wódki/likiery/nalewki owocowe w Polsce. Tradycyjnie wytwarza się je także w domu w postaci nalewek i chyba każdy kto na produkcję nalewek się pokusił to wiśniówkę robił :)Postanowiłem przetestować najpopularniejsze wiśniówki dostępne na rynku, które udało mi się kupić w małych opakowaniach 100 lub 200 ml. Jak współtestera zaprosiłem kolegę z forum miniaturek Zbyszka – nick @zbych-DG.
   W naszym teście brało udział 13 wiśniówek w tym: 11 sklepowych (w tym 2 nieprodukowane już z Józefowa) oraz nalewka wiśniowa moja i Zbyszka. Test był ślepy i nie wiedzieliśmy co degustujemy. Najpierw ja przykleiłem do kieliszków od spodu numerki i nalałem wiśniówki a potem Zbyszek nakleił drugie widoczne numerki i poprzestawiał kolejność. Wiśniówki były pite w temperaturze pokojowej. W teście wzięły udział Wiśniówki zakupione w buteleczkach po 100 ml:
Bielska Wiśniowa
32% – Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych Polmos S.A.
Premium Quality, Idealnie skomponowana harmonia smaku. Bielskie likiery to idealna propozycja dla prawdziwych wielbicieli owocowych smaków.
Bielska Wiśniowa
Jeżówka Wiśniowa
34% – Polmos Białystok S.A., napój spirytusowy
 Poczuj głęboki i bogaty smak wiśni. Jeżówka wiśniowa dla prawdziwych znawców i koneserów smaku klasy mistrzowskiej. Wyjątkowy smak wiśni inspirowany tradycyjną recepturą nalewów.
Jeżówka Wiśniowa
Lubelska Wiśniowa
32%, Z. P. Polmos Lublin, Stock Polska Sp. z o.o., likier
Wiśniówka Lubelska dostarcza wyjątkowych doznań smakowych prawdziwym koneserom. Tradycyjna metoda nastawów owocowych gwarantuje pełnię smaku, aromatu i głębokiej barwy owoców, na długo zachowanych w butelce
Lubelska Wiśniówka
Luksusowa Wiśniowa
30%, Wyborowa S.A., likier wiśniowy
Luksusowa Wiśniowa
Polonaise Wiśniowy
36%, Polmos Łańcut, likier
100% grain neutral spirit. Marka o ponad 40-letniej tradycji. Likier wytwarzany w najstarszej fabryce wódek w Polsce. Sześciokrotna destylacja gwarantuje mu najwyższą jakość.
Polonaise Wiśniowy
Sadówka Wiśniowa
32%, PHP Wiesław Wawrzyniak, Kalisz, likier
Moc natury; Receptura nr 6; na bazie dojrzałych wiśni, sześciokrotna destylacja, najlepsze zboża – 100% natury.
Sadówka wiśniowa to wyborny likier z Wielkopolski inspirowany unikalną Polska tradycją tworzenia wódek smakowych polegającą na maceracji owoców w spirytusie. Kompozycja dojrzewających w słońcu wiśni oraz spirytusu najwyższej jakości i krystalicznie czystej, miękkiej wody z ujęć głębinowych. Produkt wytwarzany wyłącznie z naturalnych składników, może charakteryzować się osadem.
Sadówka Wiśniowa
Soplica Wiśniowa
36%, CEDC International Sp. z o.o. Oborniki wielkopolskie, Likier zawiera aromaty
Najwyższej jakości nalewka o idealnie delikatnym smaku polskich wiśni. Esencja prawdziwej natury inspirowana długoletnią tradycją sięgającą roku 1891
Soplica Wiśniowa
Wiśniówka Cherry Cordial Original
35%, Mazowiecka Wytwórnia wódek i Drożdży Polmos S.A. Józefów k. Błonia, likier
Oryginalna polska Wiśniówka sporządzona z soku wiśniowego. Może wystąpić osad pochodzący z surowców naturalnych.
Wiśniówka Cherry Cordial
W buteleczkach 200 ml:
Barmańska Wiśniowa
21%, Jantoń Spółka Akcyjna Dobroń
Idealne Proporcje; zaskakuje owocową świeżością i nadaje każdej okazji wyjątkowy charakter. Barmańska to linia alkoholi o idealnych proporcjach. Harmonijnie łączy 21% alkoholu z wyszukanymi smakami, dzięki czemu jest idealna do bezpośredniej konsumpcji. Podawać schłodzoną lub z kostkami lodu.
Barmańska Wiśniowa
Polska Wiśniowa
36%, Wyborowa S.A., likier
Tradycyjna; Polska Wiśniowa produkowana jest w tradycyjny sposób z dojrzałych owoców wiśni dzięki temu posiada ich naturalny aromat, smak i barwę. Jej bogaty smak czyni ją niezastąpioną w chłodne wieczory, zarówno w zaciszu domowym, jak i w plenerze.
Polska Wiśniowa
W teście uczestniczyła także Wiśnia z Pestką, która miałem w dużej butelce , którą wypiłem ale do testu zostawiłem sobie 100 ml.
Wiśnia z pestką
25%, Mazowiecka Wytwórnia wódek i Drożdży Polmos S.A. Józefów k. Błonia, likier
Wiśnia z Pestką
W teście uczestniczyły także jak już wspominałem nalewki wiśniowe Zbyszka i robiona według przepisu Zbyszka moja Wiśniówka (trochę zmodyfikowana). Razem do przetestowania było 13 Wiśniówek :)
Oceny i wyniki w kolejnym wpisie.

Poznawanie życiowych historii

Odwieczną jedną z piękniejszych stron supermarketów byli przemili ,,żebracy", którzy potrafili opowiedzieć swoją jakże piękna i pełną niezwykłych scen historie życiową w przeciągu momentu kiedy wypakowujemy zakupy z wózka do samochodu, wtedy stajemy się dotknięci poruszającą historią i podarujemy kilka złotych, a następnie  on z uśmiechem na twarzy odprowadza nasz wózek. Co jak nie chęć wypicia alkoholu przez ,,żebraka" sprawiła podejść  do nas i z gracją umilić nasz dzień? 

Zapewne ktoś stwierdzi co ja wogóle tu wypisuje, ale tak moi drodzy czytelnicy dla tych ludzi to sens życia. W dzisiejszych czasach zewsząd padają glosy wolność człowieka, wolność słowa, to czemu my odbieramy takiego człowiekowi do robienia tego co mu się podoba, jeżeli odnalazł w tym sens życia to na pewno ten poniżany przez wszystkich " żebrak " jest bardziej szczęśliwy niż ktokolwiek z nas.